Close Search
بازگشت هابیلنویسنده

ناشر

,

موضوع

,

فرمت

زبان

9781780835877

شابک

02/05/2016

تاریخ انتشار

246

تعداد صفحات

نوبت چاپ

$20.00 کتاب چاپی

این کتاب واجد شرایط «کمک به موسسه خیریه» در فروشگاه آمازون امریکا است.
فروشگاه‌های آمازون : امریکا :: کانادا :: بریتانیا :: فرانسه :: آلمان :: ایتالیا :: اسپانیا :: هند :: ژاپن ::
فروشگاه‌: بوک دیپازیتوری (ارسال رایگان به تمامی کشورهای دنیا) :: و سایر فروشگاه‌های معتبر کتاب ::
در صورت عدم دسترسی به فروشگاه‌های فوق می‌توانید از طریق پی‌پل برای خرید نسخه چاپی اقدام کنید
متوسط زمان ارسال سفارش با توجه به آدرس شما بین ۳ تا ۴ هفته خواهد بود

$9.00 کتاب الکترونیک

گوگل پلی :: کتاب گوگل :: این کتاب قابل اشتراک با اعضای خانواده است.
در صورت عدم دسترسی به فروشگاه گوگل‌پلی می‌توانید از طریق پی‌پل برای خرید نسخه الکترونیک اقدام کنید

 رمان «بازگشت هابیل» با طنزی سیاه همراه است که می‌تواند حزن‌انگیز و در عین‌حال خنده‌دار باشد. ماجرای اصلی این رمان بازگشت هابیل، کسی که قبلا در مرز ایران و افغانستان کشته شده به قریه‌اش است. همه او را جن می‌پندارند و ملای روستا حکم قتلش را صادر می‌کند و در این میان حتی پدر هابیل نیز بدون تامل در پی کشتن اوست.


عزیز حکیمی
کارهای سیامک هروی نشان می‌دهد که او رمان‌نویسی جدی‌ست و همواره به کاربرد تکنیک‌ها و عناصر متفاوت در نوشتن می‌اندیشد. او در بازگشت هابیل نیز، مثل کتاب قبلی‌اش «گرداب سیاه» از روشی نسبتا نامتعارف در ادبیات فارسی در روایت داستانش کار گرفته است. هروی می‌گوید درون مایه رمان جدیدش «بازگشت هابیل» را خرد جمعی تشکیل می‌دهد که در لایه‌های آن می‌توان عشق، عصیان، فریبکاری و تظاهر به دینداری و جهل را دید و شناخت.
روایت این رمان با طنزی سیاه همراه است که می‌توان حزن‌انگیز و در عین‌حال خنده‌دار باشد. ماجرای اصلی این رمان بازگشت هابیل، کسی که قبلا در مرز ایران و افغانستان کشته شده به قریه‌اش است. همه او را جن می‌پندارند و ملای روستا حکم قتلش را صادر می‌کند و در این میان حتی پدر هابیل نیز بدون تامل در پی کشتن اوست.
داستان از یک شب بارانی آغاز می‌شود. مردی در نیمه شب، دروازه آسیابی را برای رهایی از باران می‌کوبد و آسیابانی به نام رستم دروازه را می‌گشاید. آن مرد به آسیاب پناه می‌برد. آسیابان که سیمای عجیب و غریبی دارد، قصه‌گوست. او برای آن مرد به شرطی پناه می‌دهد که قصه‌ای بشنود و دم نزد و آن مرد برای رسیدن به آرامش تعهد به شنیدن قصه می‌کند و دم نمی‌زند. آسیابان داستانش را شروع می‌کند. داستانی که همان قصه‌ی بازگشت هابیل است. داستان با آمدن آن مرد به آسیاب شروع و با رفتنش ختم می‌شود. این رمان سی و یک فصل دارد و رستم روای بیست و نه فصل آن است.
این‌که این ساختار از نظر ادبی تا چه حد به صورت موثری به کار رفته بحثی جداست،‌ اما این نکته که نویسنده در این رمان و نیز در رمان قبلی‌اش «گرداب سیاه» به صورتی جدی در پی کاربرد روایت‌های نامتعارف و خلاقانه در روایت داستان است، ارزش کمی ندارد. این کار سیامک هروی را می‌توان به نوعی خروج از کلیشه‌های نوشتاری رایج در ادبیات فارسی، بخصوص ادبیات افغانستان شمرد.
سیامک هروی نزدیک به دوسال روی «بازگشت هابیل» کار کرده و می‌گوید هفت‌بار آن‌را بازخوانی کرده است. مثل هر نویسنده‌ای سیامک هروی نوشتار خاص خود را در رمان دارد. تمرکز او بیشتر بر روایت قصه‌ است تا خود متن. از این جهت بسیاری از خواننده‌هایش احتمالا خوانش آثار او را آسان، جذاب خواهند دانست. هرچند، برای برخی دیگر، شیوه‌ی نوشتاری نویسنده ممکن است جایی برای مشارکت ذهنی خواننده در تکمیل داستان باقی نگذارد.
با این‌همه، در نهایت این قضاوت مخاطب است که بیشترین تاثیر در خوانده‌شدن یک متن را دارد و نه تحلیل یک منتقد.
مشخص است که نویسنده با مردم، عنعنات، کنش‌ها و واکنش‌ها و ساختار و بافت‌های جامعه‌اش آشناست. داستان‌های او بیشتر در روستا‌ها اتفاق می‌افتند. هروی می‌گوید به این باور است که زندگی در افغانستان هنوز هم روستایی‌ست و مدرنیته‌ی نیم بند شهرها درگیر ارزش‌های بومی‌ و روستایی‌ست و یکی از نتایج آن این است که مردم اغلب به سادگی حاضرند آستین به تکفیر و مجازات کسی برزنند.
نکته‌ی دیگری که ارزش اشاره دارد، حجم رمان است. در قالب‌های استاندارد ادبی یک رمان حداقل پنجاه هزار کلمه است، یک رمان کوتاه حداقل سی‌هزار. هرچند این حجم‌ها صرفا جنبه مقایسوی دارد و الزاما به این معنا نیست که رمانی کمتر از پنجاه‌هزار کلمه اثر باارزشی به حساب نمی‌آید، اما از سوی دیگر «رمان» خواندن نوشته‌‌های ده‌ پانزده‌ هزار کلمه‌ای نیز ضربه‌ای‌ست که بر پیکر شکننده ادبیات فارسی وارد می‌شود.
بنابراین، حجم یک رمان هرچند همیشه محکی برای خوب یا بد بودن یک اثر نیست،‌ اما رعایت‌ استاندارد‌هایی قبول شده در این باب نیز یک امر حتمی‌ست و گرنه مرز بین قالب‌های داستانی، رمان و رمان کوتاه و داستان کوتاه مغشوش‌تر از این خواهد شد که هست.
گذشته از آن، حجم یک اثر از این جهت اهمیت دارد که بسط دادن مضمونی در قالب یک رمان ادبی نیازمند پشتکار و حوصله و نوشتن و بازنویسی‌های متعدد و زمان‌بر است. نویسنده‌ای که حجم قابل قبولی در قالب‌های مشخص داستانی تولید می‌کند، نشان می‌دهد که به نویسندگی و مخاطب خود احترام می‌گذارد. سیامک هروی با آثارش نشان داده که از جمله همین نویسندگان است.