Close Search
پا به پای ناصر خسرو
جستارهایی در تاریخ اجتماعی ایراننویسنده

ناشر

,

موضوع

,

فرمت

زبان

9781780831787

شابک

September 12, 2012

تاریخ انتشار

400

تعداد صفحات

نوبت چاپ

$30.00 کتاب چاپی

این کتاب واجد شرایط «کمک به موسسه خیریه» در فروشگاه آمازون امریکا است.
فروشگاه‌های آمازون : امریکا :: کانادا :: بریتانیا :: فرانسه :: آلمان :: ایتالیا :: اسپانیا :: هند :: ژاپن ::
فروشگاه‌: بوک دیپازیتوری (ارسال رایگان به تمامی کشورهای دنیا) :: و سایر فروشگاه‌های معتبر کتاب ::
در صورت عدم دسترسی به فروشگاه‌های فوق می‌توانید از طریق پی‌پل برای خرید نسخه چاپی اقدام کنید
متوسط زمان ارسال سفارش با توجه به آدرس شما بین ۳ تا ۴ هفته خواهد بود

$18.00 کتاب الکترونیک

گوگل پلی :: کتاب گوگل :: این کتاب قابل اشتراک با اعضای خانواده است.
در صورت عدم دسترسی به فروشگاه گوگل‌پلی می‌توانید از طریق پی‌پل برای خرید نسخه الکترونیک اقدام کنید

بعضی نقاشی‌ها با خطوط محکم و پر رنگ ترسیم شده و اشیاء و افراد از محیط پیرامون به روشنی و صراحت تفکیک شده‌اند. بعضی نقاشی‌ها، به عکس، تنها با کنار هم قرار دادن لکه‌های کوچک و بزرگ رنگی بوجود آمده‌اند و بیننده تنها با فاصله گرفتن از اثر است که می‌تواند اشیاء و افراد را از محیط پیرامون شان تفکیک کند.
در نگارش تاریخ نیز می‌توان به همین گونه یا رساله‌ای منسجم و تحلیلی در موضوعی تاریخی نگاشت، یا که با در کنار هم قرار دادن داده های مختلف و به ظاهر نامربوط  در حول و حوش موضوعی، به ایجاد فضایی تاریخی دست زد و احساس عمومی آن دوره را به خواننده منتقل کرد.
در این کتاب روش دوم مورد استفاده قرار گرفته است و به بهانه سفرنامه ناصر خسرو خواننده به هزار سال پیش کشیده میشود و با مکان‌ها و اشخاص مختلف آن دوره آشنا می گردد.
لازم به تذکر است که ناصر خسرو، شاعر، فیلسوف و سیاستمدار ایرانی در تقریباً هزار سال پیش سفری هشت ساله را از خراسان آغاز کرده و تا مصر و شرق آفریقا میرود و پس از چند سال اقامت در آنجا، از راه عربستان به ایران باز میگردد. سفری که شرح آن را در “سفرنامه” معروف خود در فارسی بسیار زیبایی  به نگارش درآورده است.
اين كتاب شامل دو مجموعه مي باشد كه دركنار هم قرار گرفته  اند. از يك سو، خلاصه اي از سفرنامه ناصر خسرو دست چين شده و از سوي ديگر، مجموعه مقالاتي در توضيح اين متن آورده شده و در آنها تاریخ اجتماعی آن دوره مورد مطالعه قرار گرفته است. این مقالات شامل 58 موضوع مختلف می باشند و از زبانهای گفتاری تا برده داری، از کشاورزی تا فال گیری، از فلسفه تا تاریخ سیاسی، از صوفیان  تا پزشکان، از سازماندهی ارتش تا چاپ کتاب و بسیاری موضوعات دیگر را در بر می گیرند. درباره فردوسی و حلاج، زکریای رازی و مرداویج، قطران تبریزی و جابر بن حیان، ابن سینا و علی ابن محمد، ابن مسکویه و سندباد بحری و بسیاری اشخاص دیگر صحبت به میان می اید. این کتاب همچنین دارای بیش از 30 نفشه و 25 طرح و نقاشی می باشد تا موضوعات این مقالات بهتر تصور شوند.